Fundament domu szkieletowego musi być wykonany bardzo starannie, gdyż ma to ogromny wpływ na późniejszą jakość konstrukcji, która będzie na nim wybudowana. W przypadku naszych domów zachowujemy dokładność wymiarów nieprzekraczającą 3 cm osiowo. Przed przystąpieniem do wykonania fundamentu teren musi być dobrze wyrównany i utwardzony. Konstrukcja budynku będzie lekka, a fundament stabilny. Beton przygotowywany jest poza terenem budowy – przywozimy go samochodem „gruszką”. Do rozpoczęcia prac wystarczy dodatnia temperatura na zewnątrz. Na betonowej warstwie fundamentu widoczne są zarysy podstawy przyszłego budynku. Masa betonowa składa się z mieszanki najwyższej jakości. Podczas prac w zimie możemy w betonie zastosować również składniki mrozoodporne. Gotowy fundament ma bardzo wysoką dokładność do 5 cm osiowo. Podbudowa domu musi być wykonana perfekcyjnie, gdyż decyduje o charakterystyce przyszłej konstrukcji budynku.
Konstrukcja domu szkieletowego składa się z belek, jest bardzo precyzyjna i dokładnie przemyślana. Żaden element nie znajduje się w niej przypadkowo, lecz spełnia określoną funkcję, odpowiadając za właściwy rozkład działających sił. Od samego początku budowy belki rozmieszczone są w sposób modularny, czyli dopasowany do standardowych szerokości materiałów izolacyjnych czy płyt kartonowo-gipsowych. W konstrukcji „kanadyjczyka” nie ma miejsca na improwizację.
Do przygotowania konstrukcji używamy drewna świerkowego lub sosnowego, które jest do tego celu specjalnie przygotowane. Posiada właściwości ognioodporne, odpowiednią elastyczność i trwałość na odkształcenia. Wszystkie elementy zachowują precyzyjne wymiary, które są podstawą do zachowania szczelności przyszłego domu. W konstrukcji stosujemy odpowiednie połączenia, które zapewniają optymalną wytrzymałość przy braku jakichkolwiek odkształceń i odchyleń w gęsto rozmieszczonych elementach nośnych ścian, stropu czy więźby dachowej.
Konstrukcja jest lekka, ale jednocześnie bardzo wytrzymała i elastyczna. Dzięki temu jest bardziej odporna na porywy silnych wiatrów, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń w budynku. Typowym przykładem uszkodzeń jest zerwanie dachu, które występuje najczęściej w pozornie bardziej wytrzymałych domach murowanych, a nie szkieletowych.
Więźba dachowa stanowi integralną część konstrukcji całego budynku i pracuje razem z nią jako całość. Dzięki tej cesze, budynek jest bardziej wytrzymały i wykazuje większą odporność na silne porywy wiatru. W domach murowanych więźba dachowa stanowi odrębny element konstrukcji i jest bardziej narażona na uszkodzenie.
Tak prezentuje się konstrukcja domu szkieletowego gotowa do kolejnych etapów prac. Zakończenie oglądanego przez Ciebie efektu budowy zajęło nam zaledwie 2 tygodnie!
Konstrukcja dachu domu szkieletowego wykonana jest bardzo dokładnie, zachowując co do centymetra kąt nachylenia określony w projekcie. W przeciwieństwie do domów z betonu, stanowi integralną część całego budynku, a to przekłada się na jej wysoką wytrzymałość. Dzięki temu można na niej stosować nie tylko gont bitumiczny czy blachę, lecz również dachówkę ceramiczną. W tym przypadku elementem dachu jest również zadaszenie nad wejściem. Realizujemy też projekty domów z podcieniami, które są również integralną częścią konstrukcji całego budynku.
Przed ułożeniem na dachu docelowego pokrycia, powierzchnia więźby podbita jest płytą OSB i szczelnie zaizolowana papą termozgrzewalną.
Konstrukcja więźby dachowej od wewnątrz zostaje w całości ocieplona (najczęściej wełną) i wykończona płytą kartonowo-gipsową.
Oglądany przez Ciebie budynek będzie pokryty dachówką bitumiczną. Podczas realizacji inwestycji stosujemy również blachodachówkę. Oczywiście, po uprzednim przygotowaniu konstrukcji budynku, istnieje również możliwość pokrycia domu dachówką ceramiczną lub betonową.
Montaż przewodów wodno-kanalizacyjnych odbywa się wyłącznie w ścianach wewnętrznych, a nie zewnętrznych, z uwagi na zachowanie prawidłowych właściwości termoizolacyjnych tych drugich. Prace rozpoczynamy jeszcze przed wykonaniem izolacji cieplnej. Na zdjęciach widoczne są elementy instalacji kanalizacyjnej oraz instalacji ciepłej i zimnej wody. Przewody przechodzą przez belki ścienne i stropowe.
Elementy doprowadzające wodę do budynku i odpływy odprowadzające nieczystości na zewnątrz wykonane są z tworzyw i znajdują się docelowo w betonowej posadzce. Na zdjęciu pomieszczenie przyszłej toalety z doprowadzoną instalacją hydrauliczną. Widoczne są odpływy ubikacji, umywalki i wanny oraz punkty doprowadzenia wody użytkowej.
Technologia szkieletowa zapewnia bardzo dużą elastyczność w projektowaniu instalacji hydraulicznej domu. Decyduje o tym brak konieczności kucia ścian podczas montażu jej elementów. Dzięki temu montaż kolejnych punktów wodno-sanitarnych jest znacznie prostszy niż w przypadku budowy domów murowanych.
Dzięki prostszemu niż w przypadku technologii murowanej montażowi elementów instalacji hydraulicznej, istnieje możliwość znacznie swobodniejszego rozplanowania jej elementów w budynku. W przypadku ewentualnych napraw nie trzeba też kuć ścian. Do przeprowadzenia czynności naprawczych wystarczy zdjąć płytę gipsowo-kartonową.
Szybkość montażu każdej domowej instalacji – w tym także instalacji hydraulicznej – znacznie skraca czas budowy każdego domu, który budujemy w technologii szkieletowej.
Jednostka ssąca w systemie odkurzacza centralnego zostaje zwykle zamontowana w oddzielnym, zamykanym pomieszczeniu gospodarczym. Minimalizuje to skutecznie hałaśliwość tego urządzenia, zresztą wcale nie większą od typowego odkurzacza tradycyjnego. Finalnie korzystanie z instalacji będzie nieuciążliwe dla uszu domowników.
Przyłącza będą znajdować się we wszystkich pomieszczeniach domu, zgodnie z wcześniejszym projektem. Przewody systemu centralnego odkurzacza, podobnie jak przewody elektryczne i hydrauliczne, znajdują się bezpośrednio w ścianach budynku. Tylko nieliczne fragmenty znajdą się w betonowej posadzce.
Dzięki łatwości instalacji przewodów centralnego odkurzacza w konstrukcji szkieletowej budynku – jak również pozostałych przewodów domowych instalacji, tj. CO, CW, wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych – istnieje duża łatwość w doprowadzaniu ich praktycznie do dowolnego miejsca na terenie domu.
Przewód kominowy umieszczany jest w zabudowie murowanej. Następnie zostanie pokryty płytami kartonowo-gipsowymi i pomalowany od zewnątrz. Działający grawitacyjnie system wentylacji zapobiega jego przegrzaniu się, zapewniając wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Podobnie jak w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej, przewody elektryczne instalowane są również w ścianach wewnętrznych. Są bardzo dokładnie zaizolowane i przepuszczone przez plastikowe peszle stanowiące dodatkową osłonę. Osprzęt elektryczny montujemy w puszkach przeznaczonych do montażu na ścianach kartonowo-gipsowych. Ze względu na specyfikę konstrukcji domu kanadyjskiego cała instalacja zaprojektowana jest tak, by przewody nie nagrzewały się podczas dużych obciążeń sieci elektrycznej.
Instalację dopasowujemy indywidualnie do każdego projektu i tak naprawdę technologia budowy domu jest tu mniej ważna. Największy wpływ na nią mają wielkość domu, ilość urządzeń, mieszkańców i planowane zużycie prądu.
Sposobów ogrzewania domu jest wiele pod względem źródeł ciepła, jak i przekaźników ciepła (kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe). W trakcie wyboru najlepszego rozwiązania należy wziąć pod uwagę wielkość domu, jego parametry cieplne, takie jak współczynnik przenikania ciepła dla ścian oraz zapotrzebowanie na energię budynku. Bardzo ważne są również dostępne w pobliżu wybranej działki media — to szczególnie istotne przy rozważaniu grzania kotłem na gaz. Najlepiej byłoby podjąć najważniejsze decyzje przed rozpoczęciem projektowania budynku, aby całość jak najlepiej ze sobą współgrała, koszty eksploatacji oraz wykonania instalacji były jak najniższe, a przede wszystkim, aby osiągnąć jak najwyższy komfort użytkowania domu.
Ogrzewanie podłogowe daje spore możliwości architektoniczne, nie ograniczając nas podczas aranżacji wnętrza. Grzejnik zamontowany pod oknem niekoniecznie musi dobrze komponować się z wystrojem salonu czy pokoju gościnnego.
Dom drewniany pozbawiony jest tzw. akumulacji ciepła przez ściany, co powoduje konieczność utrzymywania stałej temperatury grzejników. W przypadku braku energii w takim budynku bardzo szybko dochodzi do spadku temperatury pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe wykonane w tradycyjny sposób jako wylewka betonowa posiada zdolność akumulowania ciepła, które w przypadku wspomnianej awarii jest dłużej oddawane do pomieszczeń. W celu zapewnienia komfortu cieplnego, ogrzewanie podłogowe potrzebuje powietrza o temperaturze niższej o 2-3°C niż klasyczne grzejniki. Dlatego w skali roku możemy liczyć na oszczędności energii nawet do 12%.
Przygotowanie podłoża przed położeniem instalacji jest wykonane zgodnie z zaleceniami producentów, tzn. na chudy beton ułożona zostaje folia budowlana, kolejną warstwą jest odpowiedniej grubości i twardości styropian z folią aluminiową. Na nim kładziemy rury ogrzewania podłogowego wraz z elementami mocującymi, natomiast ostatnie warstwy stanowi wylewka betonowa lub anhydrytowa oraz wykończenie (kafle, kamień, deska, parkiet itp.). Ogrzewanie podłogowe elektryczne z kolei montowane jest w ostatniej fazie budowy domu i może być wykonane przez naszych glazurników. Rozwiązanie elektryczne ma jednak dużo mniejszą zdolność akumulacji ciepła.
Wylewka posadzki w domu szkieletowym rozpoczyna się po wykonaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, centralnego odkurzacza czy rekuperatora Przed zrobieniem właściwej wylewki, na powierzchni układana jest specjalna warstwa izolująca, zabezpieczająca przed wilgocią i niską temperaturą.
Najpierw na betonowej płycie podkładowej układa się izolację przeciwwodną w postaci grubej folii polietylenowej, a następnie wykładana jest powierzchnia izolacyjna ze styropianu. Można w tym celu stosować twarde płyty styropianowe EPS 100 (polistyren ekspandowany), a także płyty XPS (polistyren ekstrudowany). Różnica między tymi materiałami związana jest bezpośrednio z technologią ich produkcji, co przekłada się na znacznie większą twardość płyt XPS oraz ich lepsze właściwości izolacyjne (mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła dla płyt XPS). Polistyren ekstrudowany dzięki zamkniętokomórkowej strukturze nadaje się do stosowania w warunkach podwyższonej wilgotności. Jest to również etap kładzenia wyżej opisanego ogrzewania podłogowego, jeżeli takowy znalazł się w projekcie. Elementy drewniane zabezpieczane są folią budowlaną w taki sposób, by nie stykały się z masą betonową (to zabezpiecza ich strukturę przed działaniem masy betonowej), a na koniec rozwija się w każdym pomieszczeniu taśmę dylatacyjną brzegową, pod ścianami i wszystkimi elementami wystającymi z posadzki.
Wysychająca betonowa wylewka posadzki – poza fundamentem budynku, to jedyne poważniejsze prace murarskie w czasie budowy domu szkieletowego. Gotowa posadzka po wyschnięciu – tak przygotowana powierzchnia umożliwia prowadzenie dalszych prac budowlanych na terenie przyszłego domu. Czas realizacji to około 2 tygodnie.
Wykonanie izolacji ścian to jeden z najdłużej trwających etapów budowy domu szkieletowego. Nieprawidłowe ich ocieplenie może skutkować dużymi stratami ciepła, sięgającymi nawet 40%! Olbrzymie znaczenie ma też szczelność budynku.
Technologia ocieplenia polega na umieszczeniu odpowiednio dociętych elementów wełny mineralnej pomiędzy belkami konstrukcji ścian i stropu. W tym drugim przypadku wełna zabezpieczona zostaje przed osunięciem się pod wpływem grawitacji układem sznurka o odpowiedniej wytrzymałości.
Skalną wełnę mineralną da się ułożyć ściśle tak, że nie powstaną między innymi szczeliny powodujące później ucieczkę ciepła. Docieplenie stropu nie tylko podnosi parametry cieplne domu, zapewnia również lepsze właściwości akustyczne wnętrza, niwelując odgłosy powstające w trakcie użytkowania poddasza. Ta zasada w podobny sposób tyczy się również ścian.
Podczas termomodernizacji należy pamiętać o właściwym ociepleniu poddasza – to newralgiczne miejsce każdego domu, które może być odpowiedzialne za duże straty ciepła. Poddasze nieużytkowe to przestrzeń pod dachem skośnym, która nie jest wykorzystywana do celów mieszkalnych i nie jest ogrzewana. Jeśli nie jest ona wydzielona od ogrzewanej przestrzeni budynku wystarczającą izolacją z wełny skalnej, wówczas może być odpowiedzialna za straty ciepła rzędu 15-30%.
Sposób ułożenia izolacji na poddaszu skośnym powinniśmy uzależnić od tego, czy do wstępnego krycia dachu użyto membrany paroprzepuszczalnej (zalecanej do budowy nowego domu szkieletowego), czy papy lub folii niskoparoprzepuszczalnej – która chroni warstwę izolacji z wełny skalnej przed przedostawaniem się wilgoci do przegrody w zimie, a w lecie pomaga ją osuszyć. W pierwszym przypadku izolację międzykrokwiową wciskamy między krokwie, do momentu ich styku z membraną. Jeśli na dachu mamy ułożoną papę lub folię niskoparoprzepuszczalnej – musimy zostawić wentylowaną szczelinę powietrzną między wełną a papą lub folią gr. 20-40 mm.
Termoizolacja międzykrokwiowa stanowi pierwszą warstwę, a drugą, dodatkową powinno się wykonać pod krokwiami. Wykonuje się to przy wykorzystaniu profili nośnych skręcanych do krokwi, pod tak przygotowany ruszt wkłada się wełnę mineralną w taki sposób, aby płyty tworzyły szczelną przegrodę, bez szpar. Takie wykonanie przyczyni się do wyeliminowania mostków cieplnych, jakie występują między nieocieplonymi krokwiami.
W następnym etapie wełna mineralna wraz z całą konstrukcją ścian obwodowych budynku pokrywana jest folią paroizolacyjną. Taka folia reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, zapobiega gromadzeniu wilgoci w konstrukcji dachu oraz zapewnia skuteczność działania izolacji termicznej, zapewniając szczelność i eliminując niekontrolowane przepływy powietrza.
Jeśli chodzi o poddasze, to folię mocuje się do profili stalowych, wykorzystując taśmę dwustronnie klejącą. Folię układamy z zachowaniem zakładów szerokości ok. 10 cm i dodatkowo sklejamy połączenia specjalną taśmą. Na końcu przystępujemy do wykończenia skosów i ścianek kolankowych.
Dom szkieletowy musi być perfekcyjnie zaizolowany i szczelny, aby oddał zalety wynikające z niskiej bezwładności termicznej budynku powstającego w tej technologii. Ocieplenie zewnętrzne to oddzielny etap prac na placu budowy.
Zaletą domów szkieletowych jest niska bezwładność termiczna, czyli szybkie wyziębianie się wnętrz, rekompensowane jeszcze szybszym ich nagrzewaniem. Montaż przewodów wentylacyjnych i centralnego ogrzewania w ścianach domu, wymieniających powietrze i rozprowadzających ciepło z kominka. Widoczny przewód poprowadzony jest w specjalnie przygotowanej do tego celu przestrzeni, wykonanej z konstrukcji drewnianej.
Przewody poprowadzone są w wąskiej przestrzeni pomiędzy stropem a więźbą dachową budynku. W ten sposób instalacja doprowadzona jest na poddasze przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni wewnętrznej domu. Wnętrze przestrzeni przeznaczonych na przewody zabezpieczamy od środka dodatkową warstwą folii paroizolacyjnej. Rury przechodzą też przez ściany z izolacją. W tych miejscach są również zaizolowane wełną mineralną. Dzięki lekkości, bardzo dużej wytrzymałości i elastyczności, rury typu spiro umożliwiają łatwe rozprowadzanie instalacji centralnego ogrzewania oraz wentylacji do wszystkich pomieszczeń domu.
Każde pomieszczenie oglądanego na zdjęciach domu szkieletowego zostało wykończone płytami kartonowo-gipsowymi. Dotyczy to również budowy stropów i wewnętrznych ścian dachu. Wizualnie, „kanadyjczyk” od wewnątrz – z zewnątrz zresztą też – w niczym nie różni się od tradycyjnego domu murowanego.
Płyty kartonowo-gipsowe stanowią ostatnią wewnętrzną warstwę standardowej ściany domów szkieletowych naszej firmy, przed etapem prac wykończeniowych. Na zdjęciu widoczne kartonowo-gipsowe wykończenie otworów okiennych w trakcie przygotowania. Okna są już osadzone i uszczelnione. Czekają na ostatnią część obróbki oraz montaż parapetów.
Wykańczanie od wewnątrz ocieplonej konstrukcji dachowej oraz okien dachowych przy użyciu płyt kartonowo-gipsowych. Łączenia płyt wypełniane są gładzią szpachlową. Widok na główny korytarz po obróbce płytami kartonowo-gipsowymi. Drzwi wewnętrzne są jeszcze niezainstalowane. W przestrzeniach wejściowych do pomieszczeń wkrótce zostaną założone futryny.
Przykład wykończenia przewodu kominowego pod stropem. Kartonowo-gipsowa płyta w kolorze różowym widoczna na zdjęciu jest izolatorem zapewniającym dużą odporność na wysoką temperaturę. W miejscu łączenia się komina ze stropem jej zastosowanie jest niezbędne dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Dom szkieletowy naszej firmy w stanie „pod klucz” po wyjściu naszych ekip wykończeniowych nadaje się od razu do zamieszkania. Oczywiście, po zakończeniu prac, sprzątamy wnętrza, do których w dniu przekazania kluczy można wnieść swoje meble i inne domowe sprzęty. We wnętrzu łazienki instalowane jest pierwsze wyposażenie.
Serce instalacji wymiany powietrza i odzysku ciepła z powietrza, czyli rekuperator. Urządzenie na tym etapie budowy jest już całkowicie przygotowane do uruchomienia i działania. Drzwi do poszczególnych pomieszczeń zostały już zainstalowane.
Choć ta technologia dopiero zyskuje popularność w Polsce, już wielu inwestorów zauważyło, jak korzystnie wypada budowa domu szkieletowego w porównaniu z budynkami murowanymi. Stosuje się tańsze komponenty o właściwościach izolacyjnych, a dzięki temu cała konstrukcja ma niższą cenę. Dodatkową zaletą jest szybszy czas realizacji projektu, dlatego rozwiązanie to szczególnie doceniają osoby dysponujące ograniczonym budżetem i kalendarzem. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów!
Klienci często obawiają się, że technologia szkieletowa zapewnia słabszą izolację cieplną niż domy murowane. W rzeczywistości jest odwrotnie – a domy kanadyjskie nie bez powodu właśnie tak się nazywają. Z powodzeniem buduje się domy szkieletowe w krajach, w których panują bardziej surowe warunki klimatyczne niż w Polsce. Warto wiedzieć, że równie opłacalne jest wybudowanie dużego domu, co nieco mniejszego. Nasza firma na swoim koncie ma realizację między innymi projektów domów modułowych o powierzchni 80 m2. Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły!
Już od ponad 10 lat zajmujemy się realizacją projektów budynków w technologii szkieletowej. Spełniamy marzenia o posiadaniu własnego domu, który wcale nie musi bardzo dużo kosztować i na ukończenie budowy którego nie trzeba czekać latami. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy projekt dostosować do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań Klientów. Podejmujemy się budowy zarówno domów modułowych o powierzchni 80 m2, jak i tych o większym metrażu. Przekonaj się, dlaczego w tylu krajach technologia szkieletowa cieszy się tak dużą popularnością. Zapraszamy do współpracy!